Vajszínű ördögszem (Scabiosa ochroleuca)

túra: 2014.09.21. Rezi-vár

Vajszínű ördögszem (Scabiosa ochroleuca) a loncfélék (Caprifoliaceae) családjába és a mácsonyaformák (Dipsaceae) alcsaládjába tartozó növényfaj.

Régi népi neve-rühfű- valószínűleg gyógyító tulajdonságára utal.
Vékony szára felálló, elágazó, az egész növény finoman molyhos. Levelei kétfélék: a tőlevelek valamint az alsó harmad szárlevelei lándzsa alakúak, fűrészes szélűek. A szembeötlőbb szárlevelek kétszeresen szárnyaltak, a mélyen szeldelt levélkék miatt úgy tűnhet, mintha keskeny, szálas levelek ülnének a száron. Apró, halvány sárga virága a szár végén lapos virágzatot alkotnak, mely első pillantásra a fészkesek virágzatához hasonlít. A virágok alakja alapján azonban könnyen megkülönböztethetőek. Apró kaszattermése van. Július és szeptember között bontja virágait száraz, meleg réteken, füves pusztákon, lejtőkön, utak szélén. (növényhatározó)



Az ördögszem terminus a növény különös virágzata alpján jött létre. Vacka legtöbbször kopasz vagy polyvás, illetve serteszerű, olyan mintha rüh támadta volna meg, ezért rühfű, koszfű, fekélyfű, varfű, kelésfű neveket is kapott. De tudományos Scabiosa neve is, mely Linnétől származik, annyit jelent "rühes" (latin scabies "ótvar, kosz")
 Gyepek, útszegélyek, mezsgyék növénye. A szkabiozid nevű alkaloidot tartalmazza.


Rácz János: Növénynevek Enciklopédiája
Tinta Könyvkiadó
Budapest 2010
ISBN: 968 963 9902 40 4

Család: Mácsonyafélék (A családon belüli meghatározáshoz segítség.)
A mácsonya nemzetség jól elkülöníthető a többitől.
Ha nem mácsonya, akkor kérdés, hogy hány cimpája van a virágnak? Ha 5, akkor boldogok vagyunk, már meg is van: ördögszem. Ha 4, akkor döntsük el, hogy a szélső virágok sugárzóak-e, vagy sem? Ha igen, akkor fejvirág (az 1 méter körüli) vagy varfű. Ha nem, és a virágzat nagyjából gömb alakú, akkor ördögharaptafű vagy csonkaír.
(növényalbum)








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése