Enyves zsálya (Salvia glutinosa)

Enyves zsálya (Salvia glutinosa) az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó faj.
Mással össze nem téveszthető nagy termetű zsályaféle. Nevét a virágot és a szár felső részét borító mirigyes „enyves” felületről kapta.
Akár egy méteres magasságot is elérő zsályaféle. Nevét a virágot és a szár felső részét borító mirigyes „enyves” felületről kapta. Virágszíne kénsárga, a szirmok felülete barnán pettyezett. Családjának egyik tagjával sem téveszthető össze. Levelei szív alakúak, szélük fűrészes a szárhoz nyéllel kapcsolódnak. Hazánkban minden magasabb hegységben előfordul, a tölgyesekben a második koronaszint hiányát jelzik. Típusjelző növény (Majer Antal: Típusjelzők) (forrás)

Túra: 2014.09.21. Hévíz, Margit kilátó, Cserszegtomaj kútbarlang







 Túra: 2014.09.21. Rezi vár


Enyves zsálya (Salvia glutinosa) 

Az üde tölgyeseknek ez a jellemző, feltűnő növénye a nyár folyamán virít, de még általában szeptemberben is nyílik. A kertjeinkben, parkjainkban látható mediterrán eredetű orvosi zsályának ugyan rokona, de nem sok mindenben hasonlít rá.

Az enyves zsálya nevét onnan kapta, hogy szárának felső része és virágzatán ragadós nedvet kiválasztó mirigyszőrök ülnek, ezért ha hozzányúlunk, a növény kissé ragadós. A halványsárga, vörösbarna mintával ékesített nagyméretű virágok megporzása sajátos. Ugyanis a zsályafélék porzói egyfajta billenőszerkezetté alakultak, s amikor a nektárra éhes rovar megérinti a porzószál alsó részéből kialakul pedálszerű szerkezetet, akkor a felső portokfél ráhajlik a rovar hátára, és rászórja a virágport. Ezt a mechanizmust egy kis pálcika vagy fűszál segítségével mi is működésbe hozhatjuk.
Az enyves zsálya az árnyas, üde, zárt tölgyeseket kedveli; a száraz, rossz víz- és tápanyag-ellátású, vagy erősen cserjés termőhelyeket kerülni. Az enyhén gyomos állományokban is megél, és gyakran megjelenik a kissé bolygatott, vagy fakidőlés miatt megnyílt helyeken, erdőszegélyeken is.


A lila virágú, fásodó tövű, kékesszürke, ovális levelű orvosi zsályával ellentétben gyógynövényként nem használatos. (forrás)


























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése