Betyárkóró (Conyza canadensis)


gyógynövény
gyomnövény
mérgező      
védett


  Túra: 2014.08.23. Töreki körtúra

A betyárkóró (Conyza canadensis, (Betyár-kóró, juhfark-kóró, kónizs, seprence küllőrojt.) korábban Erigeron canadensis) a őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó növényfaj. Észak- és Közép-Amerikában honos, Európában először 1653-ban írták le.
Egyéves növény – ősszel csírázik, majd tőrózsája áttelel. Érdes-szőrös dudvaszára 1 m magasra is megnő, hegyes szárlevelei lándzsásak, ép vagy fűrészes szélűek. Orsógyökerű. Elálló szőrök borítják. Virágzata összetett, sokfészkű fürt, az egyes virágzatok 3–5 mm szélesek, a fürtök hengeres alakúak. Kögvirágai sárgásak, nem feltűnő nyelves virágai fehéres vagy halványlila színűek. Május végétől október elejéig virágzik. Termése lapos, hosszúkás kaszat, hosszú fehér bóbitával; a széllel terjed.
(A  kögvirágok a fészkes virágzatban  a virágzati tengely középső részén sajátos spirális elrendeződésben találhatóak.)

Gyógyhatása
Hatóanyagai limonén-tartalmú illóolajok, cserzőanyagok, flavonoidok. Az orvostudomány nem használja fel. A népi gyógyászat a virágzó betyárkóró növény föld feletti részét használja. Elsősorban hasmenésgátló és vizeletelhajtó hatása van. Elősegíti a húgysav eltávolítását is. Illóolaja gyulladáscsökkentő és vérbőséget gátló. Sikeresen alkalmazzák reumás fájdalmak, mint például a sokízületi gyulladást (poliarthritis) és az ízületi kopást (artrózis). Húgysav-eltávolító tulajdonságával megelőzheti a köszvényes rohamot. Használják hasmenés kezelésére is. A homeopátia a vérzések, a vérzékenység kezelésére alkalmazza.

Forrás: Wikipédia





   
Talajigény: elsősorban a lazább, homokos talajokat kedveli, de manapság már a kötöttebb területeken is tömeges
Elterjedés: mindenhol megtalálható, közönséges, ültetvények gyomja. Triazin rezisztens biotípusa ismert (Hartmann, 1981). Tavasszal a legkorábban csirázó gyomok egyike, de amíg nem meleg a talaj, nem nagyon fejlődik. Nedvesség esetén a nyár végén és ősszel is kel, és az ősszel kelt példányok tőlevélrózsában átvészelhetik a telet. Allelopatikus hatása van. Fagy és szárazságtűrő
Magmennyiség (db/növény): 10000-100000
forrás: KITE
















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése